BUAC Half Marathon Festival

Long results

Saturday 9 September 2017

21.0km All Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Sarah Jalim 1:24:28.8 04:01.4 UNI
2 Tullie Rowe 1:41:10.6 04:49.1 UNI
3 Alison Cartner 1:50:14.4 05:15.0 UNI
4 Maree Platt 2:03:42.1 05:53.4 UNI
5 Trinity Sanderson 2:03:42.8 05:53.5 UNI
6 Melissa Wilkie 2:03:43.5 05:53.5 UNI
21.0km All Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Jason Sim 1:19:33.8 03:47.3 UNI
2 Ross Evans 1:26:03.9 04:05.9 HARRIERS
3 Andrew Creer 1:26:54.2 04:08.3 UNI
4 Ben McDermid 1:27:37.1 04:10.3 UNI
5 Andrew van Agtmaal 1:30:50.1 04:19.5 OTHER
6 David Lonsdale 1:34:24.8 04:29.8 UNI
7 David Cripps 1:36:23.7 04:35.4 UNI
8 Danny Burgess 1:37:26.4 04:38.4 UNI
9 Greg Carter 1:38:24.5 04:41.2 UNI
10 Leon Hamond 1:41:39.0 04:50.4 UNI
11 Jeremy White 1:43:19.3 04:55.2 OTHER
12 Justin Lee 1:47:40.2 05:07.6 UNI
13 Philip Shambrook 1:52:23.2 05:21.1 UNI
14 Neil Bowe 1:52:50.7 05:22.4 SOUTH BENDIGO
15 George Thomas 1:53:26.5 05:24.1 OTHER
16 Jay Sanderson 1:54:49.5 05:28.1 UNI
17 Ross Douglas 2:00:25.1 05:44.1 UNI
18 Kevin deVries 2:01:13.8 05:46.4 UNI
19 Darren Rowe 2:08:07.9 06:06.1 UNI
21.0km All
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Jason Sim 1:19:33.8 03:47.3 UNI
2 Sarah Jalim 1:24:28.8 04:01.4 UNI
3 Ross Evans 1:26:03.9 04:05.9 HARRIERS
4 Andrew Creer 1:26:54.2 04:08.3 UNI
5 Ben McDermid 1:27:37.1 04:10.3 UNI
6 Andrew van Agtmaal 1:30:50.1 04:19.5 OTHER
7 David Lonsdale 1:34:24.8 04:29.8 UNI
8 David Cripps 1:36:23.7 04:35.4 UNI
9 Danny Burgess 1:37:26.4 04:38.4 UNI
10 Greg Carter 1:38:24.5 04:41.2 UNI
11 Tullie Rowe 1:41:10.6 04:49.1 UNI
12 Leon Hamond 1:41:39.0 04:50.4 UNI
13 Jeremy White 1:43:19.3 04:55.2 OTHER
14 Justin Lee 1:47:40.2 05:07.6 UNI
15 Alison Cartner 1:50:14.4 05:15.0 UNI
16 Philip Shambrook 1:52:23.2 05:21.1 UNI
17 Neil Bowe 1:52:50.7 05:22.4 SOUTH BENDIGO
18 George Thomas 1:53:26.5 05:24.1 OTHER
19 Jay Sanderson 1:54:49.5 05:28.1 UNI
20 Ross Douglas 2:00:25.1 05:44.1 UNI
21 Kevin deVries 2:01:13.8 05:46.4 UNI
22 Maree Platt 2:03:42.1 05:53.4 UNI
23 Trinity Sanderson 2:03:42.8 05:53.5 UNI
24 Melissa Wilkie 2:03:43.5 05:53.5 UNI
25 Darren Rowe 2:08:07.9 06:06.1 UNI
21.0km Fastest Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Sarah Jalim 1:24:28.8 04:01.4 UNI
21.0km Fastest Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Jason Sim 1:19:33.8 03:47.3 UNI
21.0km Open Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Sarah Jalim 1:24:28.8 04:01.4 UNI
2 Tullie Rowe 1:41:10.6 04:49.1 UNI
3 Melissa Wilkie 2:03:43.5 05:53.5 UNI
21.0km Open Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Andrew van Agtmaal 1:30:50.1 04:19.5 OTHER
2 Greg Carter 1:38:24.5 04:41.2 UNI
3 Jeremy White 1:43:19.3 04:55.2 OTHER
21.0km 40plus Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Alison Cartner 1:50:14.4 05:15.0 UNI
2 Maree Platt 2:03:42.1 05:53.4 UNI
3 Trinity Sanderson 2:03:42.8 05:53.5 UNI
21.0km 40plus Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Jason Sim 1:19:33.8 03:47.3 UNI
2 Andrew Creer 1:26:54.2 04:08.3 UNI
3 Ben McDermid 1:27:37.1 04:10.3 UNI
4 David Lonsdale 1:34:24.8 04:29.8 UNI
5 David Cripps 1:36:23.7 04:35.4 UNI
6 Danny Burgess 1:37:26.4 04:38.4 UNI
7 Justin Lee 1:47:40.2 05:07.6 UNI
8 Neil Bowe 1:52:50.7 05:22.4 SOUTH BENDIGO
9 Jay Sanderson 1:54:49.5 05:28.1 UNI
10 Kevin deVries 2:01:13.8 05:46.4 UNI
11 Darren Rowe 2:08:07.9 06:06.1 UNI
21.0km 50plus Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Ross Evans 1:26:03.9 04:05.9 HARRIERS
2 Leon Hamond 1:41:39.0 04:50.4 UNI
3 George Thomas 1:53:26.5 05:24.1 OTHER
4 Ross Douglas 2:00:25.1 05:44.1 UNI
21.0km 60plus Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Philip Shambrook 1:52:23.2 05:21.1 UNI
14.0km All Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Anne Buckley 1:05:49.7 04:42.1 HARRIERS
2 Melissa Douglas 1:14:39.8 05:20.0 UNI
3 Nadene Macdonald 1:20:23.9 05:44.6 HARRIERS
4 Vicki Lane 1:21:35.4 05:49.7 UNI
5 Janelle Giffin 1:23:59.4 05:60.0 UNI
6 Leah Cripps 1:27:29.2 06:14.9 UNI
7 Deanna Marshall 1:31:01.3 06:30.1 OTHER
8 Sue Taylor 1:31:01.9 06:30.1 UNI
14.0km All Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Nigel Preston 0:51:56.2 03:42.6 UNI
2 Chris Giffin 1:03:00.6 04:30.0 UNI
3 David Heislers 1:06:08.8 04:43.5 UNI
4 Garnet Rodda 1:17:33.8 05:32.4 HARRIERS
5 Craig Graham 1:19:39.2 05:41.4 EAGLEHAWK
6 Troy Davis 1:26:58.5 06:12.8 UNI
14.0km All
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Nigel Preston 0:51:56.2 03:42.6 UNI
2 Chris Giffin 1:03:00.6 04:30.0 UNI
3 Anne Buckley 1:05:49.7 04:42.1 HARRIERS
4 David Heislers 1:06:08.8 04:43.5 UNI
5 Melissa Douglas 1:14:39.8 05:20.0 UNI
6 Garnet Rodda 1:17:33.8 05:32.4 HARRIERS
7 Craig Graham 1:19:39.2 05:41.4 EAGLEHAWK
8 Nadene Macdonald 1:20:23.9 05:44.6 HARRIERS
9 Vicki Lane 1:21:35.4 05:49.7 UNI
10 Janelle Giffin 1:23:59.4 05:60.0 UNI
11 Troy Davis 1:26:58.5 06:12.8 UNI
12 Leah Cripps 1:27:29.2 06:14.9 UNI
13 Deanna Marshall 1:31:01.3 06:30.1 OTHER
14 Sue Taylor 1:31:01.9 06:30.1 UNI
14.0km Fastest Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Anne Buckley 1:05:49.7 04:42.1 HARRIERS
14.0km Fastest Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Nigel Preston 0:51:56.2 03:42.6 UNI
14.0km Open Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Nadene Macdonald 1:20:23.9 05:44.6 HARRIERS
2 Vicki Lane 1:21:35.4 05:49.7 UNI
3 Janelle Giffin 1:23:59.4 05:60.0 UNI
14.0km Open Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Nigel Preston 0:51:56.2 03:42.6 UNI
2 Chris Giffin 1:03:00.6 04:30.0 UNI
3 Troy Davis 1:26:58.5 06:12.8 UNI
14.0km 40plus Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Melissa Douglas 1:14:39.8 05:20.0 UNI
2 Leah Cripps 1:27:29.2 06:14.9 UNI
3 Deanna Marshall 1:31:01.3 06:30.1 OTHER
14.0km 50plus Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Anne Buckley 1:05:49.7 04:42.1 HARRIERS
2 Sue Taylor 1:31:01.9 06:30.1 UNI
14.0km 50plus Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 David Heislers 1:06:08.8 04:43.5 UNI
2 Craig Graham 1:19:39.2 05:41.4 EAGLEHAWK
14.0km 60plus Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Garnet Rodda 1:17:33.8 05:32.4 HARRIERS
7.0km 40plus Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Josephine Robinson 0:38:35.9 05:30.8 UNI
2 Donna Bowe 0:39:48.1 05:41.2 SOUTH BENDIGO
7.0km 40plus Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Ian Wellard 0:29:15.0 04:10.7 HARRIERS
7.0km 60plus Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Brian Cornell 0:38:18.0 05:28.3 EAGLEHAWK
2 Gary Crouch 0:41:11.6 05:53.1 UNI
7.0km Open Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Jacob Nolan 0:24:53.5 03:33.4 OTHER
2 David Morrissey 0:28:02.5 04:00.4 HARRIERS
3 Jarrod Draper 0:28:34.6 04:04.9 OTHER
4 Max Rowe 0:29:17.9 04:11.1 UNI
5 Tim Creer 0:34:44.8 04:57.8 UNI
7.0km All Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Maddison Hooke 0:29:49.5 04:15.6 HARRIERS
2 Beth Lavery 0:36:38.9 05:14.1 UNI
3 Janet Hodnet 0:37:55.3 05:25.0 OTHER
4 Josephine Robinson 0:38:35.9 05:30.8 UNI
5 Donna Bowe 0:39:48.1 05:41.2 SOUTH BENDIGO
7.0km All Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Jacob Nolan 0:24:53.5 03:33.4 OTHER
2 David Morrissey 0:28:02.5 04:00.4 HARRIERS
3 Jarrod Draper 0:28:34.6 04:04.9 OTHER
4 Ian Wellard 0:29:15.0 04:10.7 HARRIERS
5 Max Rowe 0:29:17.9 04:11.1 UNI
6 Tim Creer 0:34:44.8 04:57.8 UNI
7 Brian Cornell 0:38:18.0 05:28.3 EAGLEHAWK
8 Gary Crouch 0:41:11.6 05:53.1 UNI
7.0km All
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Jacob Nolan 0:24:53.5 03:33.4 OTHER
2 David Morrissey 0:28:02.5 04:00.4 HARRIERS
3 Jarrod Draper 0:28:34.6 04:04.9 OTHER
4 Ian Wellard 0:29:15.0 04:10.7 HARRIERS
5 Max Rowe 0:29:17.9 04:11.1 UNI
6 Maddison Hooke 0:29:49.5 04:15.6 HARRIERS
7 Tim Creer 0:34:44.8 04:57.8 UNI
8 Beth Lavery 0:36:38.9 05:14.1 UNI
9 Janet Hodnet 0:37:55.3 05:25.0 OTHER
10 Brian Cornell 0:38:18.0 05:28.3 EAGLEHAWK
11 Josephine Robinson 0:38:35.9 05:30.8 UNI
12 Donna Bowe 0:39:48.1 05:41.2 SOUTH BENDIGO
13 Gary Crouch 0:41:11.6 05:53.1 UNI
7.0km Fastest Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Maddison Hooke 0:29:49.5 04:15.6 HARRIERS
7.0km Fastest Male
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Jacob Nolan 0:24:53.5 03:33.4 OTHER
7.0km Open Female
PLACE FIRST LAST TIME PACE CLUB
1 Maddison Hooke 0:29:49.5 04:15.6 HARRIERS
2 Beth Lavery 0:36:38.9 05:14.1 UNI
3 Janet Hodnet 0:37:55.3 05:25.0 OTHER

Updated: